Jak vybrat štěně

Nový člen rodiny – Jak si vybrat štěně

Rozhodli jste se pořídit si štěňátko? Výborně! V tomto článku naleznete doporučení a upozornění, na co se při výběru nového pejska zaměřit. Nejprve je třeba si rozmyslet, jaké plemeno psa byste chtěli. Výběr plemene je důležitou otázkou, rozdílné rasy psů mají i odlišné potřeby. Při výběru zohledněte možnosti, ve kterých žijete, váš životní styl a vybírejte i podle temperamentu psa tak, aby odpovídal Vašim představám.

Kde si pořídit štěňátko?

  • Rozhodně doporučujeme chovatelské stanice, které podléhají podmínkám chovu psů. Díky průkazu původu (PP) pejska si můžete nejen ověřit výsledky těchto požadavků na chovnost, ale také dohledat vzhled předků psa, dosažené úspěchy na výstavách a přesné výsledky zdravotních testů.
  • Další variantou je adopce štěněte z útulku. Pořízením pejska z útulku uděláte dobrý skutek; mnoho útulků navíc v současné době nemá dostatečnou kapacitu a vy tak přispějete k uvolnění místa pro další potřebné čtyřnohé jedince.

Dejte si pozor na množírny! Nejen na internetu naleznete inzeráty s „čistokrevnými“ štěňaty bez PP, někdy je cena srovnatelná se štěňaty s PP, ale obvykle se jedná o částku nižší. Množírny však zvířata zneužívají a obvykle je chovají v nevyhovujících podmínkách.

Proč si nepořizovat štěně z množírny:

  • Štěňata z množíren nejsou socializovaná.
  • Nemají hygienické návyky.
  • Nikdy nemáte jistotu plemene, štěňata z množíren nejsou čistokrevná.
  • Špatný zdravotní stav psa. Protože cílem množíren je zisk, obvykle nejsou štěňata ani očkovaná, odčervená a mohou být nemocná.

Koupí pejska z množírny bohužel podporujete činnost těchto rádoby chovatelů. Nehleďte na nižší cenu psů z množíren. Berte velmi zřetelně na vědomí, že počáteční investice za pejska může být jen zlomkem toho, co Vás ve skutečnosti bude čekat za výdeje za veterinární péči pro štěně z množírny.

Jak vybrat správné štěně

Jestliže si pořizujete pejska od chovatele, obvykle může štěně do nové rodiny v 8 týdnech, u některých plemen je doporučován odběr až v 9.–10. týdnu života. Dřívější odběr pejska chovatelské kluby zakazují a mohl by mít i negativní dopad na psychický vývoj štěněte.

Plánujete-li pořízení pejska, domluvte se s chovatelem na návštěvách štěňat. Budete mít tak možnost poznat prostředí ve kterém štěně vyrůstá, sledovat, jak se štěně chová a postupně si sebe vzájemně zvykat.

Zdravé štěně

  • Při koupi štěňátka bychom měli zkontrolovat jeho zdravotní stav a předejít tak možným komplikacím v budoucnu. Prověřte jeho zrak a sluch.
  • Zkontrolujte čelisti, zda nemá výrazný předkus či podkus.
  • Prohlédněte psovi oči a uši. Zdravé štěně by nemělo mít ospalky u očí a nemělo by slzet. Uši by měly být čisté; pokud se u štěněte objeví tmavý, hustý maz, může signalizovat ušní svrab a rozhodně není známkou dobré hygieny.
  • Zkontrolujte, zda nemá pupeční kýlu. Pokud v blízkosti pupíku naleznete bouličku, pravděpodobně se bude jednat o kýlu. Kýla se dá později operovat.
  • Štěně by mělo být pěkně buclaté. Nemělo by mít nafouklé bříško (známka začervení) ani být vyhublé.
  • Srst štěněte by měla být hustá, lesklá a hlavně bez holých míst a strupů.

Pokud byste našli u štěněte jakoukoli nesrovnalost, proberte vše s chovatelem a zeptejte se ho. Po pořízení pejska doporučujeme návštěvu veterinárního lékaře.

Povaha štěněte

Soustřeďte se na povahu pejska, případně se poraďte s chovatelem, jaká povaha psa by odpovídala vašemu životnímu stylu. Již u štěňat lze poznat základní povahové rysy. Například dominantní jedinci jsou nápadní svou nebojácností již oproti ostatním štěňatům. Jiná štěňata jsou naopak rozvážnější a klidnější.

Vzhled štěněte

Chcete-li se se svým štěnětem účastnit výstav, případně jej v budoucnu uchovnit, zaměřte se na jeho vzhled. Pokud si nejste náležitostmi daného plemene jisti, doporučujeme vybírat štěňátko s odborníkem či jiným chovatelem zvoleného plemene.

Mnohdy se stává, že si štěně své majitele vybere samo. Řiďte se svým instinktem; pokud k Vám štěně přijde jako první, možná je pro Vás tím správným parťákem do života.

Přejít nahoru