Masáže pro psy pomáhají a léčí

Známé přísloví „ve zdravém těle zdravý duch“ platí nejen pro lidi, ale také pro psy. Masáže pro psy začaly být oblastí, o kterou se pejskaři stále více zajímají. Blahodárný vliv masáží na psychiku pejsků je nesporný, skvěle také napomáhají při fyzické námaze.  Jsou prevencí úrazů a dokážou urychlit následné zotavení po zranění. Tak jako rehabilitaci potřebují lidé, neměla by se opomíjet ani u čtyřnohých mazlíčků.

Masáže jsou prospěšné pro všechny pejsky. Velmi často je navštěvují psí senioři, obézní psi, aktivní pejsci a velká plemena psů. Pokud se svým psem sportujete, účastníte se soutěží či máte pracovního psa, rozhodně doporučujeme navštěvovat masáže pravidelně. Účinky masáží na psí organismus jsou bezesporu příznivé.

Jak taková masáž probíhá?

První návštěvy masáží je vhodné absolvovat společně se svým psem. Uvidíte, jak taková masáž probíhá, a především navodíte u svého psa klid – získá jistotu, že se může uvolnit. Před zahájením masáže byste měli projít vstupním pohovorem s masérem ohledně zdravotního stavu pejska: zda má pes nějaké zdravotní problémy, zda je po operacích, zda nemá alergie, či zda ho netrápí nějaký konkrétní problém, jako je bolest určité části těla nebo například kulhání.

Je velmi důležité, aby se pes před masáží uvolnil, vybudoval si důvěru s fyzioterapeutem a nechal se polohovat. Někteří pejsci mohou mít polohování spojené s veterinárními úkony a mohou být nervózní, vaše přítomnost je proto důležitá pro zajištění klidu a pohody u psa. Je zajímavé, že psi sami upozorní fyzioterapeuta v případě masírování bolestivého místa. Masér tak díky signálům pejska pozná, kam nezasahovat. Masáže probíhají na žíněnkách nebo pelíšcích.

Než vyrazíte na masáž, nezapomeňte, že pes musí být vyvenčený. Toto pravidlo platí také po masáži, díky které se nastartuje metabolismus; tím se vyplavují toxiny z těla a pejsek tak může mít průjem. Po masáži je vhodné, aby pes měl klidový režim a tělo mohlo regenerovat.

Masáže přenechejte raději fyzioterapeutům

Masáže by měl provádět certifikovaný fyzioterapeut, který zná důvěrně anatomii psího těla. Terapeut dokáže rozlišit problémy, které při masáži najde. Masáž může odhalit například artrózu, nerovnoměrné osvalení nebo blokády; fyzioterapeut v takovém případě masáž přizpůsobí s ohledem na daný zdravotní problém. Masáž prováděná nezkušeným člověkem by mohla psovi ublížit. Pokud jste přítomni u masáží vašeho čtyřnohého chlupáče, fyzioterapeut Vám může ukázat, jaké základní hmaty můžete provádět doma, aniž byste pejskovi ublížili. Sami doma můžete svému psovi dopřát například strečink.

Kontraindikace* platí nejen pro lidi, ale i pro psy

Masáže byste se svým psem neměli navštěvovat, pokud je pes nemocný, má teplotu nebo má akutní či zánětlivé onemocnění. Kontraindikací jsou také zlomeniny, úrazy a onemocnění kůže či jiná poranění. Masáže nejsou doporučovány ani onkologicky nemocným psům a březím fenám.

*Kontraidikace – stav psa vylučující masáže

Jak často na masáž chodit a kolik stojí?

Masáže jsou doporučovány 1x týdně, případně podle zátěže pejska a zdravotních problémů. Ceny masáží se pohybují okolo 250,- Kč za půl hodinu. Zpočátku bývá půlhodina dostačující, než si pejsek zvykne na průběh masáže. Psi, kteří jsou zvyklí chodit na masáže, potřebují obvykle již více času, aby se zvládlo promasírovat celé tělo.

Výhody masáže pro psy:

  • zlepšení psychického a fyzického stavu
  • lepší činnost svalů a kloubů
  • aktivování lymfatické soustavy
  • úleva od bolestí
  • zlepšení cirkulace krve
  • masáží psa socializujete
  • masáže jsou také vhodné pro bázlivé psy
  • pokud se masáží účastníte, rozhodně tím upevníte vztah se svým pejskem

Druhy masáží:

Relaxační masáž je vhodná pro každého psa; cílem masáže je relaxace a uvolnění svalového napětí.

Rekondiční masáž je vhodná po sportovním výkonu psa. Napomáhá urychlovat hojící procesy.  

Sportovní masáž připravuje psa na výkon. Součástí je příprava svalů, šlach a vazů rychlými tahy, čímž dojde k zahřátí a prokrvení. Organismus psa je důležité zahřát vždy před výkonem a tréninkem, předejdete tak možným úrazům.

Rehabilitační masáž je vhodná po operacích pohybového aparátu, je využívána jako rekonvalescence po úrazech.  Součástí rehabilitačních masáží je také kloubní mobilizace, která se provádí za účelem rozhýbání kloubů a prokrvení kloubního pouzdra, což napomáhá větší mobilitě psa.

Lymfatická masáž: Řadí se mezi méně časté masáže a je zejména doporučována po operacích.

Tento článek o masážích vznikl ve spolupráci se zkušeným týmem fyzioterapeutů z Best Friends’ Club, kteří provozují wellness pro psy za účelem podpory útulku HOME 4 PETS. Mnoho zachráněných pejsků navíc obdobné terapie potřebuje. Ať už se rozhodnete využít v Best Friends’ Club nabídky masáží, cvičení či salónu, můžete si být jisti, že výtěžek putuje v plné výši na péči o psy v útulku.

Přejít nahoru