Jak často venčit psa?

Každý pes potřebuje pohyb na čerstvém vzduchu a pokud nemáte vlastní zahradu, kam můžete pejska vypustit, je ideální vytvořit si venčící harmonogram. Nabízí se tedy otázka: jak často pejska venčit?

Nejprve je nutné si říci, že žádný pes přirozeně není rád sám doma; psi jsou smečková zvířata a vyžadují kontakt s okolím. Většina majitelů nemá možnost pracovat z domova nebo si brát psa s sebou do práce, proto musí pejsek nějakou dobu zůstat sám doma. Jaká je tedy přijatelná doba pro psa bez venčení? Ideálně do 7 hodin, maximálně pak 9 hodin, to je doba, po kterou pes vydrží bez venčení. Je však třeba brát ohled na několik faktorů jako je velikost plemene a věk či zdravotní stav psa.

  • Věk psa: Štěňata a starší psi obvykle potřebují venčit mnohem častěji, než je tomu u dospělých jedinců. U štěňat je doporučováno venčit vždy po probuzení štěněte. Štěně neovládá ještě dokonale své svěrače a nevydrží dlouhou dobu bez venčení. Pravidelným venčením po probuzení navíc štěně pochopí, že potřeba se vykonává venku.
  • Velikost plemene: Menší plemena mají menší močový měchýř a proto potřebují venčit častěji.
  • Zdravotní stav: Pokud je Váš pejsek nachlazený, má zánět močového měchýře či trpí jinou diagnózou spojenou s vyměšováním, vždy berte ohled na jeho zdravotní stav a přizpůsobte tomu i venčení. Pokud se Vám nezdá frekvence vyprazdňování, obraťte se rozhodně na svého veterinárního lékaře.


Jak často a jak dlouho psa venčit?

Pejsek by měl mít možnost se vyvenčit aspoň 3x denně (ráno, odpoledne a večer); harmonogram venčení je vždy individuální podle možností majitele psa. Nezbytné venčící minimum je aspoň třikrát 15 minut, doporučujeme však minimální délku procházky 30 minut. Délku procházky je samozřejmě třeba přizpůsobit aktuálnímu počasí (mrazy či horké letní dny), ale také plemeni psa. Některá plemena psů jsou mnohem energičtější a temperamentnější a potřebují proto mnohem více pohybu, než je tomu u psů jiných ras.

Procházky mají blahodárný vliv

Psi by měli mít možnost se vyběhat. Venčení je pro ně opravdovým dobrodružstvím plným podnětů. Nejenže se díky delším procházkám zlepšuje fyzická kondice psa, ale mají také blahodárný vliv na duševní zdraví pejska. Dále při venčení pejska socializujete, zvyká si nejen na jiné psy venku, ale na i veškeré rušivé podněty, které se odehrávají za zdmi vašeho domova. Kromě toho je pobyt a pohyb venku samozřejmě prospěšný i pro člověka, který svého čtyřnohého přítele při venčení doprovází.

Venčení psa není jen povinností, ale je to především dobrodružství pro Vás i Vaše miláčky.

Venčení psů alespoň hodinu denně: Německo chce zavést nový zákon 

Německá ministryně zemědělství Julie Klöcknerová připravuje nařízení, podle něhož by měli majitelé psů své mazlíčky venčit alespoň dvakrát denně, a to minimálně jednu hodinu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru